Tesla 2715B IN70

Tesla 2715B IN70
11 září, 2016 4 komentáře Kapesní přijímače Admin

Tesla 2715B IN70 je kapesní, dvourozsahový přijímač typ 2815B využívající tří tranzistorů, dvou integrovaných obvodů a tří diod. Je napájen ze 4 kusů 1,5V vestavěných tužkových baterií, průměru 14mm. Kruhový reproduktor (65mm) s impendací kmitací cívky 16 ohmů, výkonná feritová anténa, výstupní výkon 150mW. Plastová skříň, která svými rozměry 75x108mm a váhou přijímače pouhých 210 gramů, řadi tento přijímač do kategorie trpasličích přijímačů.

Tento radiopřijímač drží prvenství prvního Československého přijímače s integrovanými obvody, vyráběný závodem TESLA Kolín.

Rozsah příjmu:

 • SV: 520-1610 kHz
 • DV: 272 kHz

Rok výroby: 1970 – 1971

 • Tranzistory: KF125, GC521, GC511
 • Integrované obvody: 2x MAA125

Přijímač v mé sbírce jsem získal nefunkční a musel proto projít celkovou opravou, byl také důkladně vyčištěn a nyní je plně funkčí. K přijímači mám i krásnou originální koženkovou kabelku s nastavitelným řemínkem.

Sdílet:
Tags
O autorovi
Přidat komentář
 1. 1

  Gaius Julius Caesar

  Tohle bych ani nerenovoval. Přijímač, který nemá VKV je pro mě bezcenný střep.

  Odpovědět
 2. 1

  Franta

  Náhodou pokud vím byl to první český tranzistorák s integrovanými obvody a v té době se podobné s vkv nevyráběly.
  Můj první byla Zuzana. Zdravím sběratele.

  Odpovědět
 3. 1

  Tomáš

  Přínos tohoto přijímače nespočívá ani tak v integrovaných obvodech. Stejné zesílení po pár letech od výroby zajistily jednotlivé tranzistory. Především jako filtr soustředěné selektivity používá magnetostrikční měnič. Proti tehdejším přijímačům bylo naladění vysílače přesné bez jakéhokoliv škrundání a záznějů. Méně už si pamatuji integrovaný obvod v přijímači byl snad využit jak pro vf tak pro nf. Další novinkou byla dvojice doplňkových tranzistorů v koncovém stupni. Toto řešení se pak používalo dlouhá léta u analogových zesilovačů i integrované podobě. Můj IN 70 se nedochoval v původním stavu. Při dětských experimentech jsem oddělil přijímač a zesilovač proškrábnutím plošného spoje a vyvedením na konektor. Při uvádění do původního stavu dostal přijímač novou skřínku. Při průzkumu mi vypadl obsah magnetostrikčního měniče, ten jsem musel vyměnit za nový. Na konec na vojně nevydržel koncový stupeň při napájení z velké 6 V baterie, když přijímač stál vedle rozpálených kamen. Novou dvojici doplňkových tranzistorů jsem sehnal pouze ve verzi s chladiči.

  Odpovědět
  1. 1

   Admin

   Díky za věcný komentář k přijímači, mám ho rád a jeho příjem je vážně velmi dobrý.

   Odpovědět

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *