Prchal – Ericsson 1947

Prchal – Ericsson 1947
28 února, 2017 No Comments Domácí Admin

Československý stolní telefon značky Prchal – Ericsson Kolín.

Tato firma působila v Kolíně již od roku 1919 jako elektromechanický závod pod vedením bratří Prchalů. Již od počátku šlo o moderní a plně elektrifikovanou továrnu, které se v Kolíně přezdívalo “Prchalka”. V roce 1929 přišla do firmy bratří Prchalů jako společník firma Ericsson Stockholm a v důsledku toho byl v roce 1934 změněn název firmy na Prchal – Ericsson. Firma zažívala v období první republiky velký rozvoj a orientovala se na výrobu telekomunikačních zařízení, rozhlasové přijímače, zabezpečovací zařízení pro ČSD a také na automobilní a armádní zakázky. Působila také v Praze a  Brně, jak dokládá dobový inzerát.

Stejně jako mnoho jiných byla společnost v roce 1946 začleněna do nově vznikajícího koncernu Tesla a později došlo ke znárodnění.

Tento telefon jsem získal kompletní a ve velmi pěkném původním stavu.

Telefon byl nejspíše vyroben v roce 1947, tedy v době kdy byla již firma Prchal – Ericsson pravděpodobně znárodněna. Jak je mi známo z jiných telefonů, jak výroba pokračovala a čas ubíhal, původní součástky se používaly až do roku 1948. Až novější výrobky z let 1947 – 1948 měly například na těle telefonu nebo sluchátku stále znak Prchal – Ericsson ale uvnitř již byly součástky Tesla. Časem pak docházelo i k náhradě vylisovaných log těla telefonu za znak Tesly a jen původní nezaměnitelný vzhled tohoto typu telefonu dával tušit, že jde o nástupce prvorepublikového telefonu  značky Prchal – Ericsson.

Můj telefon je však ještě složen kompletně z původních součástek a nikoliv již součástek, které by třeba i jen některé nesly znaky Tesly. Lze jej tedy právem stále považovat za originální výrobek firmy Prchal – Ericsson.

Na spodním těle telefonu je uvedeno číslo 1947, lze jej tedy pravděpodobně považovat za rok výroby. Na kovovém těle rotačního číselníku je vyražen rok výroby 1946.

Znak firmy Prchal – Ericsson:

Prchal-Ericsson-bilyPrchal-Ericsson-cerny

Dobová reklama:

Prchal-Ericsson-reklama

 

Sdílet:
Tags
O autorovi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *