Telegrafia 1925

Telegrafia 1925
28 února, 2017 No Comments Domácí Admin

Stolní telefon, výrobek firmy Telegrafia – Československá továrna na telefony a telegrafy a.s.

Výrobky Telegrafie byly označovány symbolem písmene T, tato společnost vznikla pouhý rok po vzniku samostatného Československa a působila nejprve v Roztokách u Prahy a později i v Pardubicích. V důsledku hospodářské krize třicátých let zůstala výroba nadále jen v Pardubicích. Kromě telefonních a telegrafních zařízení vyráběla Telegrafia také rozhlasové přijímače.

V roce 1946 byla Telegrafia znárodněna a začleněna do vznikajícího koncernu Tesla.

Jedná se o telefon určený pro provoz v místní síti na místní baterii tzv. MB.

Rok výroby telefonu: 1925

Jedná se o nejstarší telefon z mojí sbírky, získal jsem jej počátkem roku 2015 sice v téměř kompletním stavu, chyběla jen jedna vložka ve sluchátku ale po vzhledové stránce již telefon bohužel nevypadal tak jak bych si vzhledem k jeho výjimečnosti a stáří představoval. Proto jsem se rozhodl pro jeho úplnou renovaci kterou si tento přístroj nepochybně zasloužil. Bylo jej tak nutno kompletně demontovat a všechny kovové části nechat znovu poniklovat, tělo telefonu bylo nutno opískovat a opatřit novou barvou. V říjnu 2015 jsem po delší odmlce telefon opět zkompletoval, doplnil chybějící vložku ve sluchátku a v současnosti vypadá téměř jako nový a stal se tak klenotem v mojí sbírce historických telefonů.

Kromě tohoto telefonu mám ve sbírce ještě další dva telefony značky Telegrafia. Jeden originální telefon Telegrafia z roku 1942 ještě druhý z roku 1948 složený již častečně ze součástek Tesla.

Prchal-Ericsson-reklama

Prchal-Ericsson-reklama

Prchal-Ericsson-cerny

Prchal-Ericsson-cerny

Prchal-Ericsson-bily

Prchal-Ericsson-bily

Sdílet:
Tags
O autorovi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *