Tesla – Telegrafia 1948

Tesla – Telegrafia 1948
27 února, 2017 No Comments Domácí Admin

Stolní bakelitový telefon, výrobek firmy Tesla, která při jeho výrobě využila zbylých součástek z telefonu soukromé Pardubické firmy Telegrafia, která byla v roce 1946 znárodněna a začleněna do koncernu Tesla.

Znak Telegrafia tak zůstal dobře viditelný na plastovém rotačního číselníku. Uvnitř telefonu na číselníku je znak Telegrafia již přebroušen a nově vyražen znak Tesla s rokem výroby.

Telefon nemá sluchátko které se dodávalo k telefonům Telegrafia, ale má ještě o něco starší sluchátko z telefonu Pražské firmy Mikrofona, která také v tehdejším Československu působila do znárodnění jako firma Telegrafia.

Toto sluchátko je tak ještě starší než samotné tělo telefonu, které bylo využito Teslou. Telefon je tak buď zajímavě poskládaný tzv. “co dům dal” a nebo sluchátko někdo vyměnil až během užívání.

Rok výroby telefonu: 1948

Vlastním i originální telefon firmy Telegrafia, na první pohled stejný ale vyrobený již v roce 1942, včetně originálního sluchátka a dále mám ve své sbírce telefon Telegrafia z roku 1925, který je zároveň mým úplně nejstarším telefonem

Celkově se tedy jedná o velmi zajímavý telefon, kdy skříňka a rotační číselník je ještě se znaky Telegrafia, ale uvnitř jsou již součástky Tesla a sluchátko nese znaky firmy Mikrofona.

Sdílet:
Tags
O autorovi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *