Polní telefon TP-25

Polní telefon TP-25
3 listopadu, 2016 No Comments Polní telefony Admin

Polní telefon typ TP-25, po mnoho let úspěšně používaný v Československé armádě, napájení z baterie 1,4V. Jedná se o poválečný telefon, vyráběný v tehdejší ČSSR. Telefon má velmi nízkou spotřebu, pouhých 0,045 wattu a pokud se telefon zrovna nepoužívá nedochází k žádnému odběru z baterie, která vydrží velmi dlouho. Telefon je osazen mikrofonní i mluvící vložkou označenou písmeny MB. Tyto vložky mají velmi malý odpor a vyhovuje jim velmi nízké napájecí napětí. Vložky typu AUT užívaných v běžných telefonech na státní lince jsou proto nevhodné.

Soupravu tvoří, vlastním telefon, odnímatelné sluchátko, dvě propojovací šňůry, klička a suchá baterie.

Propojíme-li dva polní telefony pomocí dvoužilového kabelu, můžeme uskutečnit spojení až na vzdálenost 28 km. Při použití polního koncového zesilovače lze teoreticky uskutečnit spojení až na několika násobně větší vzdálenost.

Telefon pracuje na bázi MB (napájení z místní baterie). Původní suché baterie sice dnes již nejsou k sehnání, můžeme však použít jakýkoliv dnešní monočlánek 1,5 voltů, který například pomocí adaptéru vložíme do prostoru pro suchou baterii.

Samozřejmostí bylo jeho použití společně s Českou vojenskou polní ústřednou TU-11.

Ve své sbírce mám celkem 4 kusy plně funkčních polních telefonů.

 

Sdílet:
Tags
O autorovi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *